Gynekologické vyšetření je vhodné provádět 2x ročně, skládá se z prvků, které jsou standardně prováděny u všech žen a dále vyšetření doplňkových, která jsou provedena z důvodu upřesnění závěrečného nálezu. Vlastní prohlídce předchází pohovor s lékařem – zajímá se o Váš aktuální zdravotní stav, jak ho vidíte Vy, máte-li nějaké obtíže, bude chtít vědět, jak dlouho se obtíže vyskytují a jejich podrobný popis, dále ho zajímá, zda v době od minulé návštěvy nenastaly nějaké změny jako např. vysazení antikoncepce, dlouhodobější výpadek menstruace, chirurgické zákroky apod. Pokud bylo ošetření provedeno na specializovaném pracovišti a máte k dispozici lékařskou zprávu, vezměte ji, prosím, s sebou. Poznamenejte si rovněž termín poslední menstruace, i tento údaj je pro vašeho lékaře důležitý. Po pohovoru lékař přechází k vlastnímu vyšetření, které sestává z následujících kroků:

vys

Druhy gynekologického vyšetření

  • Palpační vyšetření – je provedeno lékařem jednak poševní (vaginální) cestou za použití sterilních zrcadel, pacientka může volit kovová nebo jednorázová plastová, a současně i přes stěnu břišní. Tímto vyšetřením se kontroluje stav děložního čípku a poševní sliznice, velikost dělohy.
  • Cytologické vyšetření – jedná se o bezbolestné provedení stěru z děložního čípku, je to velmi důležité vyšetření, které je schopno odhalit i pouhým okem neviditelné změny na děložním čípku. Stěr je možno odebrat standardní metodou na mikroskopické sklíčko nebo modernější a tudíž přesnější metodou tzv. LBC cytologie. V tomto případě je stěr umístěn do speciálního roztoku, ve kterém lépe přečkává do konečného zpracování specializovaným pracovištěm
  • Doplňková vyšetření jako je odběr krve nebo testování moči jsou lékařem ordinována v momentě, kdy je třeba ověřit stanovenou diagnózu jako je např. nález vaječníkové cysty, podezření na mimoděložní těhotenství a podobně.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]

  • Ultrazvukové (sono) vyšetření je nedílnou součástí každé kontroly, prováděno je poševní (vaginální) cestou, lékař na monitoru kontroluje velikost a tvar dělohy, vaječníky, velikost dutiny děložní a výšku děložní sliznice. Výsledek je vyhodnocen mimo jiné i počítačem. Díky umístění velké obrazovky na stěně může klientka vyšetření souběžně sledovat, lékař jí názorně seznamuje s nálezem.
  • Závěrem lékař zkontroluje, zda není aktuální mamografické vyšetření u žen rizikových či starších než 45 let, v případě, že ano vystaví žádanku pro specializované pracoviště. Stejně tak sleduje výsledky vyšetření trombotického centra, kam některé pacientky docházejí.
  • Kultivační vyšetření se provádí v případě poševního výtoku nebo diskomfortu pociťovaného ženou (pálení, svědění, nepříjemný oděr)
  • Vyšetření je ukončeno seznámením ženy s jejím aktuálním zdravotním stavem, je doporučen termín další kontroly. Závěrem je dán prostor klientce – má tak možnost položit lékaři případné doplňující otázky.